Dagmar Mertová - korektury českých textů 

+420 777 310 455
d.mertova@webproject.cz Další kontakty »

O mně

Jak se zrodila korektorka

Korekturám českých textů se věnuji již od dob studií na vysoké škole (studium oboru český jazyk – základy společenských věd). Po absolvování VŠ v roce 2000 jsem na dva roky zakotvila před katedrou na střední pedagogické škole, kde jsem se snažila s nadšením a mladickým optimismem nalít do hlav studentů jak literaturu a český jazyk, tak kousíček filozofie, sociologie a dalších společenských věd. Pak přišla mateřská a po ní rozhodování, zda se vrátit do školství, nebo se pustit do sice nejistého, zato však tvůrčího podnikání, plného nových možností, jak uplatnit své znalosti. Korektury zvítězily.
Od roku 2005 se tomuto oboru věnuji jako OSVČ.

Flexibilní pracovní doba

Nemám žádnou stálou pracovní dobu, jsem flexibilní a přístupná každé domluvě, umím se přizpůsobit a mám snahu se dohodnout. Samozřejmě se někdy stane, že je práce hodně, a to pak z důvodu své vytíženosti musím pečlivě zvážit přijetí další zakázky.

Každá práce může být kvalitní, pokud ji děláte rádi a naplno a pokud do ní vkládáte i kus sebe. To je můj případ. Práce s textem mě nesmírně baví, mnohdy je to skutečně takové čarování s češtinou.

Pouze standard? – Nikoliv!

Neberu žádný text jen jako školské opravování pravopisných chyb a čárek, vkládám do nich i něco víc. Text vnímám více do hloubky, snažím se vychytat i logické a obsahové nesrovnalosti a upozorňovat na ně. Text pro mě není jen prostředkem komunikace, při opravách se dívám i mezi řádky. Když má text na někoho zapůsobit či někoho přesvědčit, musí mít v sobě jiskru, náboj, ale taky jistý styl. Jiný je text pro úzkou skupinu odborníků, jiný pro běžného čtenáře. A korektor toto musí umět rozlišit a mít pro text taky cit.

Kromě toho vnímám jako svou přidanou hodnotu i lidský přístup a chuť jít do dalších výzev. Ve snaze udělat text čtivějším do něj mnohdy vnáším i své vlastní stanovisko a pohled, pokud má o to klient zájem. A těch, kteří zájem nemají, je opravdu velmi málo.