Webproject

English version

Distribuované výpočty

 
aneb:

Pomozte svým počítačem vědeckému pokroku

Řekli byste, že můžete pomáhat ve výzkumu léků proti závažným nemocem?

V čase, kdy na vašem počítači píšete v textovém editoru, při práci ve skladovém programu, při psaní e-mailů, když pijete kávu anebo jindy, kdy váš počítač zahálí, tak se díky tomuto počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů.

Existují desítky různých vědeckých projektů, které pomocí distribuovaných výpočtů rozdělují a automaticky zasílají svá data pro zpracování na běžné počítače.

Platí zde známé pořekadlo „Nemusí pršet, stačí když kape“ a zde kape z milionů obyčejných počítačů na světě obrovský výkon, který převyšuje několikanásobně výkon i těch největších superpočítačů světa. Na těchto superpočítačích je v dnešní době ale obrovská fronta zájemců o zpracování dat a zároveň to stojí velké peníze.

Jeden z důvodů, proč se lidé zapojují do výpočtů, bývá snaha pomoci výzkumu v oblastech biologie, tedy boje se zákeřnými onemocněními jako je AIDS, různé rakoviny, tuberkulóza, malárie a mnohé další. Jsou to výzkumy, které mohou v budoucnu zachránit život jim, či někomu z jejich blízkých.

Odkaz na článek, popisující distribuované výpočty.

Odkaz na Czech National Team (CNT) věnující se distribuovaným výpočtům.

Osobní statistiky:
statistika

 

Vytištěno ze serveru www.webproject.cz.